Zpět

Bitva u Slavkova

Pred bitvou

[Predehra] [Tri armady, dve taktiky] [Popis armad] [Bitva] [Po bitve] [Tradice]


Obe znepratelene armady zaujaly sve pozice v nedeli vecer 1. prosince v krajine mezi Brnem a Slavkovem. Teren, ktery se stane pristiho dne bojistem, je mirne kopcovity a rozklada se na plose priblizne 10 x 12 kilometru. Je na severu ohranicen olomouckou cisarskou silnici, za niz se uz pocina zvedat predhuri Drahanske vysociny. Na jih se krajina otevira do jihomoravske roviny. Ve vzdalenosti asi sesti kilometru od silnice se z teto roviny zdviha hreben Prateckeho navrsi, temer soubezny se silnici. Ve svem nejvyssim bode nad vesnici Prace dosahuje nadmorske vysky 325 metru. Je to nejvyssi bod v okoli a stane se proto cilem valecnych operaci. Od vrcholu se navrsi mirne svazuje smerem k vychodu a zde je na katastru obce Jirikovice mezi Praci a Blazovicemi druhy, nizsi vrchol - Stare vinohrady (298 metru). Zde se bude na zacatku bitvy nachazet spojenecky stab a u neho rusky i rakousky cisar. Svahy Prateckeho navrsi smerem k olomoucke silnici jsou tahle a pozvolne. Zato jizni svahy klesaji prudce k ricce Litave, ktera obteka navrsi smerem k jihozapadu. Tato mala reka, spise velky potok, tvori dalsi linii, ohranicujici bojiste.

Sledujeme-li tuto krajinu na mape brnenskeho okoli, vidime, ze vlastni bojiste muzeme skoro beze zbytku vkreslit do nepravidelneho trojuhelniku, jehoz severni vodorovnou stranu tvori olomoucka silnice. Jeho vychodni stranu vymezuje ricka Litava a jeji pritok Rakovec. Zapadni stranu tohoto trojuhelniku, temer kolmou k ose silnice, predstavuje Zlaty potok, ktery se vleva do Litavy jizne od Telnice. V soutoku, ktery je soucasne jiznim vrcholem trojuhelniku, vyvorily vody obou toku velky Meninsky rybnik. Na Litave v sousedstvi Meninskeho rybnika je o neco mensi rybmk Zatcansky. Oba sehraji velmi dulezitou ulohu v zaveru bitvy.

Na sever od olomoucke silnice - tedy mimo ramec trojuhelnika - se nad obci Tvarozna vypina do vysky 306 metru kopec zvany Santon. Napoleon ho dal pred bitvou opevnit 17. lehkym pesim plukem a 18 dely. Necele dva kilometry odtud, na jih od silnice, je Zuran, male navrsi, odkud bude Napoleon ridit zacatek bitvy. Odtud se otevira pohled na cely hreben Prateckeho navrsi i na udoli Zlateho potoka, ktery si od Ponetovic razi cestu pomerne sirokym a bahnitym korytem k Meninskemu rybniku a tedy k soutoku s Litavou.

Uvnitr trojuhelniku napocitame asi tucet vesnic, ve kterych budou pristiho jitra probihat zurive boje. K nim muzeme pricist i dalsi obce, hlavne na sever od silnice, ktere budou okrajovym bojistem. Jejich obyvatele, vetsinou rolnici, jsou poddanymi nekolika panstvi, mezi nez je tato krajina rozdelena.

Spojenci dorazili do vychodni casti tohoto terenu od Olomouce a rozlozili se na Prateckem kopci, ktery jim kratce predtim Napoleon vyklidil. Stahl se se svymi vojsky smerem k Brnu za linii Zlateho potoka u Sokolnic a Kobylnic. Nabidl tak protivnikovi toto navrsi, nejvyssi bod siroko daleko, jako na zlatem tacku. Bylo soucasti jeho planu dat nepriteli pocit prevahy a vzbudit dojem, ze ustupuje pred jeho presilou. Jeho jednotky se zatim zachytily na Zlatem potoce, kam mel v umyslu spojeneckou armadu zrana vylakat. Za potokem vsak mela drzet celou frontu pouze Legrandova pesi divize a jedna jezdecka divize IV. Soultova sboru. Ostatni sve sily premistil francouzsky cisar za tmy a noci k severu, k olomoucke silnici. Zde mela byt jeho vojska pripravena zautocit zrana na spojeneckou armadu z boku a z tyla, jakmile se vyda na pochod z hrebene Prateckeho kopce do udoli Zlateho potoka.

Noc stravil Napoleon v chatrci pod Zuranem, kterou mu narychlo stloukli z prken, tramu a rosti jeho zeniste. Kopec Zuran pri silnici si vyhledl uz predem jako sve velitelske stanoviste. V doliku pod Zuranem se zatim usadila cisarska garda, v zaloze u Slapanic stal I. sbor marsala Bernadotta, ktery sem dorazil tesne pred bitvou od Jihlavy. Hlavni utok proti Prateckemu navrsi podniknou dve divize IV. Soultova sboru, Saint-Hilairova a Vandammova, kryte zleva V. sborem Lannesovym a Muratovou jizdou.

Spojenci ze sveho postaveni sice zaznamenali za tmy pohyb ve francouzskem tabore, ale vysvetlili si ho po svem. Verili, ze Napoleon opousti sve lezeni a kvapem pred nimi ustupuje. V Jirikovicich, vesnici, lezici pod Prateckym kopcem blize k silnici, doslo totiz vecer ke spontannim ovacim, kdyz se tam mezi svymi vojaky objevil sam Napoleon. Vojaci ho bourlive vitali a zapalovali vechty slamy, aby mu posvitili na cestu. Kdosi vzpomnel, ze 2. prosinec je prave vyrocni den Napoleonovy korunovace, a tak se vlastne oslavovalo i toto jubileum. Improvizovany ohnostroj trval dlouho do noci a za obet mu padly vsechny strechy v Jirikovicich. Tuto udalost sledovali z navrsi spojenci a vyvodili z ni dalsi falesny zaver, ze totiz nepritel pred ustupem pali svuj tabor.

V noci se sesla porada spojeneckych velitelu ve Spacilove statku v Krenovicich, aby projednala posledni variantu bitevmho planu na pristi den. Vypracoval ho generalni ubytovatel spojenecke armady, rakousky general Franz von Weyrother, a nyni ho prednesl ostatnim generalum. Spojenecka armada mela rano sestoupit z Prateckeho kopce, prekrocit Zlaty potok a zatlacit nepritele k severu. Mela mu pritom odriznout operacni linii, kterou predstavovala silnice z Brna do Vidne, jez byla pupecni snurou francouzske armady. Z prostoru od olomoucke silnice je melo podporit jezdectvo pod velenim generalu Liechtensteina a Uvarova a dale za silnici rusky sbor generala Bagrationa. Bagration se mel zmocnit kopce Santonu nad Tvaroznou a vpadnout odtud ustupujicim Francouzum do boku. Plan to nebyl spatny, nepocital vsak s rychlosti a manevrovaci schopnosti Francouzu.


Top