DRTIČE POTRAVINOVÉHO ODPADU
 Waste King by Anaheim Mfg. USA
  
 
DRTIČE POTRAVINOVÉHO ODPADU - ELEKTROSPOTŘEBIČE PRO DOMÁCNOST A PRO STRAVOVACÍ GASTROPROVOZY
Jsme dovozci drtičů americké firmy Anaheim Mfg California.  Prodáváme za maloobchodní a velkoobchodní ceny.

   
   VYBERTE SI PRO VÁS
  VHODNÝ TYP DRTIČE 

   
  Pro domácnost

  Pro stravovací provozy  
  
   
  INFO
  
   Informace pro
     meziodběratele
  Popis drtiče
přednosti 
     a vlastnosti drtičů
  Povídání v kuchyni jak 
   to
funguje, když máte drtič
  Provoz drtiče a jeho obsluha
  Časté otázky
  
  ŘEŠENÍ RECYKLACE
  POTRAVINOVÉHO ODPADU
 
  Články a diskuse
   Napsali o drtičích 
   Odborné studie

     
  KONTAKT
  

  Kontakt - Tradice

  Asociace dovozců drtičů

   
  POTRAVINOVÉ ODPADY–MOŽNOSTI KOMPLEXNÍHO ŘEŠENÍ
     autor:  Dr.Ing.Z.Pospíchal - soudní znalec v oboru odpadů a odpadních vod 

  EnviMagazín 5/2008 a Receptář 4/2008  
 
Receptář 4/2008
 
Drtič ANO - NE? aneb co byste měli vědět.
  Časopis REVUE - ABC spotřebitele
  Článek ze serveru Chytrá Žena
  Reportáž v rádiu Krokodýl
  Pohodové spotřebiče - Všechno je až pohádkově bezproblémové
   Drtiče potravinových odpadů - Úspěšná alternativní metoda recyklace biologického odpadu
  Na začátku třídění odpadu je drtič
  Reakce na TV-kanalizace
  Středověká klatba na drtiče potravinových odpadů

Drtič ANO - NE?

1. Proč bychom měli mít doma drtič kuchyňského odpadu?
Většina domácností je již velmi dobře vybavena pro přípravu a skladování jídla, ale téměř vůbec pro zajištění likvidace odpadu. Potravinový odpad je bohužel nejproblematičtější část kuchyňského odpadu, protože se velmi snadno kazí, zahnívá a roztéká. Je to způsobeno opravdu velmi vysokým obsahem vody (až 80% !!!). A právě s tímto počítá technologie drcení odpadu v drtiči potravinových odpadů. Velmi jednoduchou metodou během několika vteřin rozdrtí odpad na nepatrné částečky a pošle ho ve formě hustějšího džusu do kanalizace. Při drcení pouštíme pouze studenou vodu, což napomáhá ztuhnutí rozmělněného odpadu a drobečky se nelepí na odpadní potrubí a proto ho nezanáší. NAOPAK: pokud drtíte například kosti, pecky z ovoce nebo skořápky z vajec, čistí rozmělněné střípky těchto potravinových zbytků stěny odpadního potrubí. Drtič má totiž přes 2600 otáček/min. a působí jako čerpadlo puštěné vody a rychlost odplouvajících drobečků je velmi vysoká.
Pokud máte drtič, nemáte problém se zapáchajícím košem ani popelnicí před domem a zbavíte se zhruba poloviny odpadu. Tím, že potraviny zpracováváte přímo ve dřezu (loupáte brambory, mrkev, ovoce atd.), nezašpiníte si pracovní plochu kuchyňské linky a vše zůstává krásně čisté a hygienické. Stručně shrnuto: čím je splachovací záchod pro sociální zázemí bytu, tím je drtič pro kuchyň.

Zamyslete se: dali byste si do bytu suchý záchod? Jistě nedali. A odpadkový koš se zahnívajícím odpadem je takovým "suchým záchodem" přímo v kuchyni. Oproti tomu- drtič je tím skvělým zařízením, které pošle tuto nepříjemnou část odpadu tobogánem odpadního potrubí do kanalizace. A to v konzistenci, kterou nejsou hlodavci schopni konzumovat (drtič vypouští tak malé částečky potravinových zbytků, že je hlodavci nemohou uchopit) a opouštějí okolí vaší popelnice a kanalizaci u vašeho domu.

2. Myslíte, ze ho využijeme i my, kteří máme na zahrádce u domu kompost? 
Kompost je skvělá věc, ale musíme na něj mít místo a vědět, jak s ním pracovat, aby výsledný produkt byl použitelný.
Část potravinového kuchyňského odpadu můžete na kompost dát, aniž byste ho poškodili. Ale je tu stále ještě velká část odpadu, kterou na kompost dát nesmíte - omáčky, zbytky masa, zbytky polévky, chemicky ošetřené slupky a listy atd.. Pokud byste je na kompost dali, vytvoříte přímo "turistickou destinaci ALL INCLUSIVE" pro potkany (ubytování s plnou stravou). Navíc ne každému se chce chodit se zbytky co chvíli na kompost, který z estetických důvodů bývá skryt až vzadu na zahradě. Drtič oproti tomu likviduje odpad hned při jeho vzniku (oloupání, odříznutí, vylití) a nikam s ním nemusíte chodit.
Kompost je určen především pro tzv. zelený odpad z domácností (plevel, posečená tráva, listí, větve, zbytky rostlin ze zahrádky). Takže kompost určitě ano a k tomu drtič pro ostatní nekompostovatelný odpad- ideální kombinace pro přírodu i hygienu vaší domácnosti.

3. Říká se, že drcený bioodpad do českých kanalizací nepatří, protože na to nemají kapacitu, je to pravda?
Čistírny odpadních vod jsou zařízení, které přijímají odpadní vody, vyhníváním kalu pomocí bakterií získávají bioplyn a zbytkový kal je použitelný pro zemědělské účely nebo pro terénní úpravy (stavby silnic, zavážky a rekultivace skládek atd.). Čistírna odpadních vod je tedy přímo "stavěná" pro vyhnívání biologického odpadu a čištění vody s biologickými zbytky. Počet domácností, které v současné době mají v ČR drtiče potravinových odpadů se pohybuje v několika desítkách tisíc. Odborné studie ze zemí EU, kde jsou již drtiče dlouhodobě používány dokazují, že kanalizace a ČOV mohou zaznamenat určitý nárůst odpadu až od 15% osazení domácností (pro srovnání dnes je osazení v ČR  0,16% domácností). Drtiče tedy za současného stavu nepředstavují pro ČOV žádný problém. Větším problémem jsou pro biologické čistírny agresivní chemikálie vycházející z praček a myček nádobí, které jsou již standardem vybavení každé domácnosti.

4. Co nesmí do drtice přijít?
Obrátila bych tuto otázku na informaci, co do drtiče smí: do drtiče můžete házet VEŠKERÝ BIOLOGICKÝ ODPAD. Z toho plyne, že tam nepatří drátěnky, houbičky na mytí, igelity, alobaly, víčka od piva a PET lahví atd. Důležité je říct, že drtič není určen pro likvidaci tuků. Oleje z fritovacího hrnce nebo z pánve nepatří do kanalizace. Ty je třeba likvidovat jinou cestou.
Princip fungování drtiče je jednoduchý, pustíte vodu, do drtiče, který je umístěn pod dřezem místo sifonu, vhazujete biologický odpad. Odpad spadne do drtící komory, která se skládá z rotačního talíře s lopatkami a drtícího prstence s dírkami po obvodu. Odpad je odstředivou silou nahazován na stěny komory a rozmělňuje se o drtící prstenec a pak odtéká s vodou do kanalizace. Drtič nemá žádné nože a nepotřebuje žádnou údržbu po celou dobu své životnosti (v průměru 20 let).

5. Máte ho doma i vy? 
Drtič doma mám a nejlepší na tom všem je, že už si to ani neuvědomuji. Stal se samozřejmou součástí kuchyně. Nepotřebuje žádnou údržbu a je schovaný ve skříňce pod dřezem. Nenápadný pomocník. Ale jak říkám, je "silně návykový". Pokud jste zvyklí ho používat, těžko se odnaučujete házet do dřezu ohryzky, banánové slupky, skořápky od vajec atd. Teprve až chvilku pracujete v kuchyni, kde drtič není, poznáte, jakým je pro vás přínosem ten váš, co máte doma. Proto si také hodně lidí, kteří mají drtič v kuchyni ve svém bytě, pořizují drtič i do kuchyňky na chalupě.

6. Jaký typ doporučujete a kolik stojí?
Nejvíce se na našem trhu prodává drtič Mid Duty- je to drtič střední třídy - podrtí veškerý biologický odpad, má odhlučnění drtící komory a motoru, záruku 5 let. Stojí 12.900,- Kč. Při slušném zacházení vám vydrží 20 let. Nejkrásnější ale na tom celém je, že vám přinese pohodu do kuchyně: žádný zápach v koši, žádné roztékající se odpadky v igelitovém pytli, žádné mouchy kolem "odkapávače", čisté ruce, čistý stůl, vše hned a na jednom místě, kde máte k dispozici vodu na opláchnutí - ve dřezu. Zkuste to, nebudete litovat!

Zdroj: Marianne Bydleni

  

Kontakt: Bond marketing s.r.o., Husova 18, 684 01 Slavkov u Brna